Emmys 2021: Complete List of MPEG Picture and Sound Winners at Creative Arts Ceremonies

By Jeff Burman

Editors Guild members dominated Emmy categories in picture editing and sound editing and mixing this past weekend.

The Creative Arts Emmy Awards were announced over three separate ceremonies,  one on Saturday and two on Sunday.

MPEG nominees won for work on projects ranging from the dramas “The Crown” and “The Queen’s Gambit” to comedies such as “Ted Lasso” and “A Black Lady Sketch Show.”

An edited presentation of the Creative Arts ceremonies will be broadcast Saturday, September 18 at 8 p.m. ET on FXX. The 73rd Annual Primetime Emmy Awards will take place Sunday, September 19. CBS is broadcasting this year’s ceremony, which will be hosted by Cedric the Entertainer, directed by Hamish Hamilton, and executive produced by Reginald Hudlin and Ian Stewart.

Following is a complete list of the awards given for categories represented by the Editors Guild. The Guild congratulates members on their accomplishments.

 

Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
Brian Schnuckel, ACE, “The Conners”

Outstanding Picture Editing for Variety Programming
Daysha Broadway, Stephanie Filo, Jessica Hernández, “A Black Lady Sketch Show”

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
A.J. Catoline, “Ted Lasso”

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
Yan Miles*, ACE, “The Crown”

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited or Anthology Series or Movie
Michelle Tesoro, ACE, “The Queen’s Gambit”

Picture Editing for a Structured Reality or Competition Program
“RuPaul’s Drag Race: Condragulations”
Jamie Martin, Lead Editor, Paul Cross, Ryan Mallick, Michael Roha

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
Ryan Kennedy, Sean Byrne, David Lascelles*, “Ted Lasso”

RELATED POSTS:  Newsom Adds $30M to California’s Film Incentives Program

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
Bonnie Wild, Stephen Urata, Shawn Holden, CAS*, Chris Fogel, “The Mandalorian”

Outstanding Sound Mixing for a Limited or Anthology Series or Movie
Eric Hirsch, Eric Hoehn*, Roland Winke*, Lawrence Manchester, “The Queen’s Gambit”

Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special
Paul Hsu, Michael Lonsdale*, Pete Keppler*, “David Byrne’s American Utopia”

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
Brad North, Craig Henighan, Dawn Lunsford, Jeff Charbonneau, Alicia Stevens*. “Love, Death, + Robots”

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
Tim Kimmel, MPSE, John Matter, Paula Fairfield, Bradley Katona, Brett Voss, Jeff Lingle, Jason Lingle, Jeffrey Wilhoit*, Dylan Tuomy-Wilhoit*, “Lovecraft Country”

Outstanding Sound Editing for a Limited or Anthology Series, Movie, or Special
Gregg Swiatlowski, Eric Hirsch, Wylie Stateman, MPSE, Leo Marcil, Mary Ellen Porto, Patrick Cicero, James David Redding III, Eric Hoehn*, Tom Kramer, Rachel Chancey,  “The Queen’s Gambit”

 

*Denotes winners who are not active members of Motion Picture Editors Guild.

 

About Jeffrey Burman 857 Articles
Jeff Burman served on the Guild’s Board of Directors from 1992 to 2019. He is now retired. He can be reached at jeffrey.s.burman.57@gmail.com.

Leave a Reply